Dag sex – sista dagen

Sista dagen vilket för hälften av gruppen endast bestod av ett förmiddagspass medan andra hälften tog tillfället i akt och körde dubbla pass. Kastarna passade på att åka till norra sidan av ön för att kasta vilket gick fint.

På eftermiddagspasset märktes det att det var träningsfritt för många då det ekade tomt på arenan förutom oss och en annan grupp. Det som det framförallt pratades om på passet var åsynen av Jimmy Vicaut som körde (9,86 och Europarekord på 100m) men också redovisningen av veckans uppgift, att i grupper tolka fyra klassiska låtar och musikvideos och skapa egna.

På kvällen samlades vi samtliga i samlingsrummet där filmerna var laddade. Låtarna var följande:

Offspring – pretty fly for a White guy

Destiny’s Child- Survivor

Bomfunk MC’s – Freestyler

Nsync – Bye Bye

Efter mycket skratt, fina videos, bloopers och skickligt genomförd regi blev vinnarna följande:

Bästa mimning – Albin Andersson

Bästa Film – Bomfunk MC’s freestyler

Bästa Karaktär – Oliver Velde Bisset i Offspring

Bästa Outfit – Destinys child

Bästa dans – Bomfunk MC’s freestyler

Efter det stöp alla i säng, då det var tidigt uppvaknande då bussen gick 06.30 nästa morgon med hemresa som gick smidigt med en kortare försening. Tack för denna vecka samtliga!!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *